Pro pohodové cyklisty je rovina příjemnou projížďkou, pokud však chcete více „šlápnout do pedálů“, je podhůří Bílých Karpat tou správnou volbou. Ideálním výchozím bodem s výhledy na hřebeny a vrcholy Velkou Javořinu, Jelenec či Lopeník je Uherský Brod či Bojkovice. Odtud vedou cyklotrasy jak do podhůří, tak i na vrcholy samotné. A nezůstane jen u cyklotras a výhledů, s Uherskobrodskem je neodmyslitelně spjata osobnost a odkaz Jana Amose Komenského a také uznávaný český skladatel Leoš Janáček, po němž byl pojmenován i jeden z minerálních pramenů, kterých právě v Bílých Karpatech najdete celou řadu.
Plánujete-li vyjet z Uherského Brodu, začněte občerstvením se v JAMAI CAFE Nad Lávkou, kde naberete síly a pokračujte do Muzea Jana Amose Komenského. U příležitosti 430. výročí J. A. Komenského zde byla nově otevřena stálá expozice Na jevišti světa, věnovaná dílu a odkazu této významné osobnosti. Odtud vás dovede cyklotrasa 5266 do samotného centra města a pak snadno sjedete přes lávky směrem do Nivnice. Pohodová, rovinatá cyklostezka je současně i Naučnou stezkou Nivnickou. Pokud máte časovou rezervu, je tím správným místem k zastavení Sedlcká chalupa s expozicí Nivnická jizba či Nadační dům Dr. Kachníka a Vychovatelská knihovna J. A. Komenského.
Z Nivnice vede cyklotrasa pod vinohrady do Suché Loze, obce ležící v CHKO Bílé Karpaty. Dokladem tradičního života je Sucholožská chalupa s expozicí a minout byste neměli ani jeden z uhličitých minerálních pramenů Slatina. Poprvé byl zmiňován v roce 1580 a v letech 1928 – 45 zde dokonce byly malé lázně. Odtud vede podél přehrady Ordějov zpevněná, po pár kilometrech pak polní cesta do Bystřice pod Lopeníkem, přímo k místnímu muzeu. Sídlí v nejstarší dochované obytné stavbě v obci a v roce 2018 získalo titul Lidová stavba roku za rekonstrukci objektu a udržování lidových tradic.
Právě v Bystřici začíná první část stoupání až pod Rasovou, na autobusovou zastávku Komňa Bučník. V tomto místě končí cyklotrasa 5262 a po krátkém projetí lesní cesty navazuje na trasu 5056 přímo do Komni. Obec je s J. A. Komenským úzce spjatá a ačkoli dnes přesně neznáme místo jeho narození, přídomek či přezdívku Komenský (Comenius) mohl získat právě díky vztahu ke Komni. Nad Komňou najdete Poutnické místo v krajině, které zapadá do stezky s citáty J. A. Komenského. V samotném centru obce je učiteli národů věnovaná expozice v Sýpce – Památníku J. A. Komenského a o vskutku netradičním řemesle zvěrokleštičství vypráví příběh památkový domek č.p. 6 přímo naproti kostelu.
Z Komni je to už jen pár kilometrů na zámek Nový Světlov ve stylu antické tudorské gotiky. Prohlídkový okruh je veřejnosti otevřen v letních měsících ve všední dny, mimo sezónu jen o víkendu. Otevírací dobu však doporučujeme vždy ověřit, zámek je vyhledávaným místem zejména svateb. Ze zámku pak vede cesta pouze z kopce do Bojkovic, v jehož centru doporučujeme navštívit Muzeum Bojkovska či památkový Domek V Potoku.
A jak z Bojkovic zpět do Uherského Brodu? Pro nadšence na kole přes Záhorovice kolem dalšího z bělokarpatských pramenů, pro ostatní vlakem 😊.
Terén: Zpevněné cyklostezky, malá část polní a lesní cesta
Vzdálenost: 34 km
Náročnost: střední