Návštěva udržovaného zámeckého parku je vždy balzámem na duši. Jedním z nejméně známých a možná proto i podceňovaných zámeckých parků Slovácka je ten ve Ždánicích na okraji Kyjovska. Jeho historie sahá až do 16. století. Je malý, ale útulný, a kromě jiného má i dvousetletý Strom lásky.
Stojí přibližně v centru parku a je to jinan dvoulaločný (ginkgo biloba). V posledních letech se u něj s oblibou fotí svatebčané a konají se u něj i svatební obřady. Aktuálně Strom lásky bojuje v hlasování o Strom roku 2024 a vede si více než zdatně. K posunu na první místo mu ale stále v internetovém hlasování chybí několik set hlasů.
Místní do prostor parku pravidelně umísťují zajímavé akce, z nichž ty nejzajímavější přijdou na řadu už za pár dnů. Histokola ve svém 21. ročníku se uskuteční v sobotu 17.8. a hned den poté to budou Mariánské slavnosti.
Novinkou posledních dvou let je pojízdná kavárna a cukrárna, která se usadila v turistické sezóně v zadní části parku. Nabízí denně sladkosti, kávu nebo i domácí limonády.
Zmíněný jinan nejvíce lidí láká v podzimních měsících, kdy se jeho listy zbarví do žluta a v koruně vydrží nejdéle ze všech listnatých stromů v parku. Po prvním větším mrazu listy během pár dní spadnou na zem a vytvoří téměř souměrný kruh kolem stromu.
Dalšími zajímavými stromy parku ve Ždanicích jsou jerlín japonský (Sophora japonica), borovice černé (Pinus nigra), právě kvetoucí tulipánovník – liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera), buk červený lesní (Fagus sylvatica), a nebo lípa, která je odnoží původní Napoleonovy lípy od Janova Dvora, u které bylo dva dny po bitvě u Slavkova sjednáno příměří mezi Napoleonem a Františkem I.
Kromě dřevin se v parku nachází psí hřbitov. Jeho vznik lze odhadnout z data úmrtí nejstaršího pejska Brocka (1895–1901). Do současnosti se zachovaly tři náhrobní kameny. V budově zámku pak sídlí rozsáhlé expozice Vrbasova muzea, které rozhodně stojí za návštěvu.
Zdenek Smyd