Velehrad
Návštěvnické centrum v prostorách obnoveného východního křídla kláštera bude v letošním roce v provozu od Velikonoc – 28.3.2024. Tímto vstupem se lze dostat na prohlídku Podzemí baziliky – expozice Martyrion svědků 20. století, nově vytvořenou prohlídkovou trasu Volající kamení – ze života mnichů či Velehradský unionismus. Vstupné na všechny tři okruhy lze zakoupit přímo na místě nebo v informačním centru.
Tyto prostory byly součástí projektu Stavební a restaurátorská obnova – areál Velehrad z dotačního programu IROP. Cílem projektu bylo zpřístupnění do té doby nepřístupných částí Národní kulturní památky – objektu bývalého cisterciáckého kláštera a posléze jezuitské koleje a jezuitského gymnázia.
Obnovené podzemí velehradské baziliky dnes tvoří posvátné místo připomínající křesťanské mučedníky 20. století (martyrion). Nachází se zde i ojedinělá galerie svědků víry naší doby. Pozoruhodná je rozsáhlá sbírka dochovaných románských kamenných fragmentů původní baziliky, zničené za husitských válek (1421). Velehradský martyrion uchovává věrnou kopii palladia země české, reliéf Matky Boží s dítětem. Podle legend se obraz váže až ke sv. Metodějovi, který měl tento reliéf věnovat české kněžně sv. Ludmile při jejím křtu. Do orámování obrazu jsou vloženy ostatky sv. Ludmily, sv. Václava, sv. Vojtěcha a sv. Prokopa. Je zde vystavena i zlatá růže, dar Jana Pavla II. Velehradu.
PROVOZNÍ DOBA
duben, říjen
pondělí – pátek: 10.0 a 14.00
sobota – neděle: 9.00-12.00, 13.00-16.00
květen, červen, červenec, srpen, září
pondělí – neděle: 9.00-12.00, 13.00-17.00
V případě zájmu o prohlídku mimo provozní dobu nás kontaktujte dva dny předem na infocentru. Prohlídky mimo provozní dobu jsou možné od 10 osob.
V letech 1205–1784 působili na Velehradě mniši cisterciáckého řádu. Jejich práce změnila tuto původně divokou končinu k nepoznání a jejich modlitby poznamenaly duchovní dějiny doby, v níž žili způsobem, jaký lze dnes jen těžko pochopit. I dnes k nám mlčenliví mniši promlouvají skrze dílo, které zde zanechali. Volá k nám nejen „kamení“ nacházené archeology či stavebníky, nýbrž také umělecká výzdoba kláštera. Pojďme tedy společně naslouchat „volajícímu kamení“.
Navštívíte/uvidíte: středověkou cisterciáckou kuchyni, ambit s portálem do refektáře, kapitulní síň, expozici stavebního vývoje kláštera s plastickými modely, galerii cisterciácké krajiny, shlédnete film.
V případě zájmu o prohlídku, nás kontaktujte předem na infocentru. Prohlídky mimo provozní dobu jsou možné od 10 osob.
PROVOZNÍ DOBA
duben, říjen
pondělí – neděle: 11.00 a 13:00
listopad – březen
na objednávku
Jeden z hlavních obsahů cyrilometodějské ideje spojené s kultem sv. Cyrila a Metoděje představuje úsilí o obnovu jednoty církve. Na Velehradě našlo toto hnutí v první polovině 20. století své vrcholné vyjádření svoláním velehradských unionistických kongresů, které jsou inspirací i pro současnost.
Navštívíte/uvidíte: Slovanský sál, jezuitskou kapli, tematickou výstavu k unionismu, síň A. C. Stojana, mozaiku I. M. Rupnika ztvárňující nebeský Jeruzalém, pietní místo mučedníků 20. stol, Zhlédnete dokumentární film.
V případě zájmu o prohlídku nás kontaktujte předem na infocentru. Prohlídky mimo provozní dobu jsou možné od 10 osob.
Dospělí 110,- Kč
Děti, studenti, důchodci, ZTP, členové MV 90,- Kč
Rodinné (2 dospělí + 1 a více dětí do 15 let) 240,- Kč
K zakoupení v pokladně bývalého kláštera nebo v infocentru.