Minulý týden proběhla médii novinka o tom, že řemeslo ruční výroby skla přibylo na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Na tomto se velkým dílem podílelo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.
I v našem koutu republiky – na Slovácku však máme k této tradici blízko, a proto také oslavujeme.
Stále živá je sklářská tradice v Bílých Karpatech, v obci Strání. Tam sice před pár dny proběhla nemilá událost, a to zavření Sklárny Květná, která ohlásila ukončení výroby ke konci ledna 2024. Nedaleko ní se však nachází menší rodinná sklárna Glass Ladislav Breznický, založená v roce 2010. Tradice, která měla své místo v Bílých Karpatech po staletí, tak nebude zavřením velké sklárny ukončena. Návštěva podnikové prodejny i exkurze samotné sklárny s výkladem rozhodně stojí za to! Sklárna pravidelně pořádá dny otevřených dveří a bývá přístupná také při legendárním Festivalu masopustních tradic Fašank Strání, který v následujícím roce přijde na 9.-13. 2. 2024. https://www.glass-lb.cz/
Sklářství je zakořeněno také v oblasti Chřibů, v okolí obcí Salaš, Staré Hutě a Stupava. Právě na Stupavě je tomuto tématu věnováno muzeum s expozicí Po stopách chřibských sklářů. Na místě, kde dřív stávaly sklárny dnes už nic nenajdeme, avšak ještě dnes se čas od času stane, že při procházce tímto územím na kousek skla narazíte. Kromě vystavených památečních kusů skla naleznete v muzeu fotografie a předměty dokládající život předků z této oblasti, kteří ve sklárnách pracovali.
Sklářství je věnována také část expozice v Dubňanech. Expozice hornictví a sklářství v Dubňanech se nachází v přízemí základní umělecké školy. Prostřednictvím fotografií, dokumentů, zajímavých exponátů a také modelu havířské štoly ve sklepních prostorách je zde zdokumentována historie těchto dvou průmyslových odvětví, v minulosti tak důležitých pro rozvoj města. K vidění je zde rovněž nově zrestaurovaná slovácká jizba – ukázka původní venkovské světnice na Slovácku.
Verbuňk: 2005
Jízda králů: 2011
Modrotisk: 2018
Veronika Friedlová