Vydali jsme se do chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, abychom objevili místní prameny a studánky. Doposud jsme o nich hodně slyšeli, přesto jsme však nenašli natolik spolehlivý zdroj, abychom z něj čerpali dále, a tak nezbylo než se vydat do terénu na vlastní pěst.
Věděli jste, že původ bělokarpatských pramenů je shodný se známými a léčivými Luhačovickými prameny?
Přinášíme první část našeho putování. V plánu jsme měli podívat se celkem na 4 prameny. Jeden z nich jsme sice nakonec nenalezli, zato jsme objevili dva „bonusové“. Své poznatky jsme níže sepsali, tak mrkněte a třeba pro vás prameny a studánky Bílých Karpat budou motivací k letnímu výletování po Slovácku.
V části obce Strání – Květná, v údolí Svinárského potoka, se nachází odběrné místo pitné vody pro místní obyvatele. Voda je vedena potrubím do vodárny o 300 m níže, kde je upravována na pitnou vodu do domácností. Tento pramen je velmi čistý a voda chutná, bez jakéhokoliv zápachu či příchutě. K Cicůrku se dostanete jednoduše po zeleně značené Naučné stezce Květná. Pokud jen projíždíte, k prameni se dá přijet i autem.
Dolní pramen Březovské kyselky je dostupný pěšky od odpočinkového místa v obci Březová. Buďto se sem dostanete pěšky po zelené stezce nebo, pokud jste autem, lze ho odstavit u turistického rozcestníky „Staré díly“, odkud je to k pramenům necelou půlhodinku pohodovým tempem. Držte se zelené značky a pozorujte pravou stranu. Asi po 900 metrech uvidíte na stromě značku pro studánky, zde je potřeba sejít kousek z cesty, abyste pramen objevili. Voda je patrně velmi železitá, o čemž svědčí zrezavělý hrníček i okolní kameny.
Horní pramen Březovské kyselky se nachází už jen asi 100 m nad dolním pramenem. Své pojmenování získal pramen díky návštěvě hudebního skladatele Leoše Janáčka v roce 1899. Kolem Janáčkovy kyselky je prostor upraven pro odpočinek – je zde ohniště a vícero možností posezení. Během naší návštěvy tekl pramen velmi slabě, o pár kroků níže je však možné napít se z vyvedeného potrubí.
Tento pramen jsme objevili jako „bonusový“, a to díky radám místních obyvatel. Poradili nám, že než od odpočívadla zamíříme k Janáčkově kyselce, dá se ještě odbočit k poli a hned poté zamířit k dřevěnému chodníčku. Nejdříve jsme šli „naslepo“, neboť chodníček je z velké části zarostený. Nakonec jsme jej ale našli a dostali se po něm až k pramenu, který je vyveden netradičně pumpou. Protože jsme měli instrukce, nejdříve jsme vodu nechali odtéct a až potom jsme ochutnali. Tento pramen je z těch, které jsme prozatím navštívili, nejvýraznější. Voda z něj je velmi slaná a také mírně sirnatá.
Ke studánce v lesíku se dá dostat z více míst, my jsme projížděli autem, proto jsme jej odstavili u silnice mezi Lopeníkem a Bystřicí pod Lopeníkem. Pramen Dobré vody ctí své jméno – je bez pachutí a zápachů, zkrátka čistá, osvěžující voda.
Minerální voda Slatina vyvěrá v Suché Lozi. Kolem pramene je vybudované pěkné odpočinkové místo s výhledy na obec i okolní přírodu. Na chuť je voda výraznější, železitá a sirnatá.
Pramen Smraďačka, který jsme měli v plánu také navštívit, se nám nalézt nakonec nepodařilo. Po prodírání se metrovým ostružiním jsme se shodli, že sem návštěvníky posílat nebudeme. Pokud však místo znáte a víte, jak se k pramenu dostat, budeme rádi za poodhalení tohoto tajemství. 😊
Navštívené body jsme vyznačili do mapy: https://mapy.cz/s/hanugevuse
Veronika Friedlová