Jak to ti naši předkové dokázali? Často se tak ptáme v souvislosti s životním stylem či technickými dovednostmi, především pak pokud jde o doby několik staletí zpět. Odpověď na jednu takovou otázku odkrývá aktuální výstava v Návštěvnickém centru Slovanského hradiště v Mikulčicích. Jmenuje se „Kouzlo stavebních technologií předrománské architektury mikulčicko-kopčanské aglomerace“ a poodkrývá způsoby, jak stavěli předkové první kamenné stavby na jihu Moravy.
Počátky předrománského stavebního stylu spadají na našem území zhruba do začátku 9. století po Kr., kdy se setkáváme s kamennými konstrukcemi stavěnými za pomoci vápenné malty – kostely, které představují pramenné bohatství a cenný materiál pro archeologický, historický, uměnovědný i stavebně-technologický výzkum předrománské architektury,“ uvádí do problematiky ředitelka Slovanského hradiště Gabriela Dreslerová.
Aktuální výstava představuje originální hmotné doklady stavitelského umění získané při archeologickém výzkumu v Mikulčicích. Jde především o unikátně zachovaný a citlivě zrestaurovaný mohutný blok omítky 2. kostela, který dovoluje posoudit jak podobu a kvalitu zdejších vápenných omítek, tak typickou strukturu zdiva otisknutou na rubní straně omítkového bloku. Dále jsou v Mikulčicích k vidění vzácně dochované kamenné architektonické články a stavební detaily v podobě maltového štuku nebo malt s otisky dřevěných konstrukcí. Nechybí ani haptické exponáty v podobě konkrétních druhů kamenné suroviny použité při stavbě mikulčických kostelů. K nahlédnutí je i část unikátní podlahy z 9. kostela s výzdobou napodobující mozaiku.
Výstava slavnostně zahajuje 2.6.2023 od 19.00 v budově návštěvnického centra Slovanského hradiště v Mikulčicích. Potrvá do 17.11.2023.
Zdeněk Šmýd