Připomeňme si na začátek, co je to vlastně FAŠANK. Slovo je odvozeno od německého Fasching neboli karneval. No a karneval zase pochází z latinského carne = maso a vale = sbohem. Říkáme tedy sbohem masu? Ne tak úplně. Když totiž zabrouzdáme naší úvahou dál, zjistíme, že staří Čechové si tento výraz spojili spíše s významem slova „pustit“, tedy naopak, že si maso dopřáváme. Právě proto je masopustní období také obdobím zabíjaček. Fašankové průvody a zábavy jsou potom završením hodování a veselí, po kterém nastává postní doba.
Tradiční masopustní obchůzky byly původně pouze v režii mladých mužů, chasníků a mladých „ženáčů“, ženy a děti se neúčastnily. Dnes jsou tyto obchůzky u nás na Slovácku dodržovány skupinami folklorních souborů nebo spolků, včetně dětí a dívek. Mezi nejtypičtější masopustní masky patří bezesporu medvěd, slamák, kůň, žid nebo kominík.
Někde je dodržován také zvyk „Pochování basy“, která značí zábavu u muziky. Loučíme se tedy s bujarými zábavami, tancem a hodováním.
Tradičně bohatý bývá fašank v Hodoníně, kde se zapojují nejen folkloristé, ale i divadelníci. Kulturní dům pak připraví vždy na dopoledne zabíjačku, na které se lidé nejen nasytí vepřových dobrot, ale mohou sledovat odborníky při práci. Zabíjačkové speciality budou ve stejný den připraveny pro fašančáře i v Dubňanech nebo v Blatnici. Velmi bohatý program především pro děti pak má vždy Veselí nad Moravou. V Lanžhotě se pak s fašankem uskuteční i setkání stárků. Velkoryse pojala tuto slavnost Velká nad Veličkou, kde se koná 18.2. večer velký kulturní pořad, na druhý den v neděli obchůzka a pochovávání basy zvlášť až v úterý 21.2.
36. Festival masopustních tradic FAŠANK 2023 ve Strání je vnímán jako největší fašank na Slovácku. Program je několikadenní, začíná už v neděli 12. 2. a poslední den programu je v úterý 21. 2. Strání společně s Komňou a Bystřicí pod Lopeníkem se letos zasloužili o zapsání na národní seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury s tradicí mečových tanců.
Fašankovou obchůzku připravují také v Uherském Brodě, a to v neděli 19. 2. od 13.30 hodin. Následovat bude pochovávání basy v 16.00 hodin v atriu Muzea J. A. Komenského.
Přehled dalších fašanků
18.2. Babice, Blatnice pod sv. Antonínkem, Bystřice pod Lopeníkem, Hodonín, Dubňany, Komňa, Kunovice, Ladná, Kněždub, Kuželov, Louka, Lužice, Milotice, Moravský Žižkov, Petrov, Radějov, Sudoměřice, Suchov, Svatobořice-Mistřín, Uherský Brod, Veselí nad Moravou
19.2. Hluk, Hrubá Vrbka, Kyjov, Lipov, Ratíškovice, Šardice, Tvrdonice, Tvarožná Lhota, Uherský Brod, Vacenovice, Velká nad Veličkou, Žeravice
25.2. Rohatec