Masopustní mečové tance z obcí na Uherskobrodsku přibyly na národní seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury. Tradice mečových tanců se do dnešní doby udržela v obcích Strání, Komňa a Bystřice pod Lopeníkem.
O zapsání tradičního tance do seznamu rozhodlo ministerstvo kultury. Nominaci připravilo Slovácké muzeum v Uherském Hradišti.
Pro připomenutí – mečové tance jsou tradicí, kterou každoročně tanečníci předvádí během fašankových obchůzek ve třech obcích na moravsko-slovenském pomezí: ve Strání, Komni a Bystřici pod Lopeníkem. Jedná se o starou taneční vrstvu na našem území doloženou od 18. století, která upoutala badatele na národopisném poli jako jsou Leoš Janáček, František Pospíšil a mnohé další. Národní ústav lidové kultury tance zdokumentoval v rámci druhé řady mužských tanečních projevů, dokumentaci v posledních letech realizovalo zmíněné Slovácké muzeum. Letos budou mečové tance k vidění v Komni a Bystřici 18. 2., ve Strání 21. 2. (zdroj: Národní ústav lidové kultury)
Tanec „Pod šable“ je na Slovácku obecně hodně rozšířený a v rámci fašankových obchůzek jej udržují i v dalších obcích Slovácka třeba také na Kyjovsku, Hodonínsku, Podluží či Veselsku.
Podívejte se do galerie, jak to hezky tančí ve Strání. Za fotky děkujeme Báře Mackové z IC Strání.