Rybí či houbová polévka, smažený kapr a bramborový salát. Tak vypadá dnes už klasická štědrovečerní večeře českých rodin a domácností. Samozřejmě v různých obměnách. Někdo zvolí místo kapra štiku či amura, jeden dává do salátu majonézu, druhý nikoliv. Přesto by asi většina z nás jako tradiční nazvala právě kapra s bramborovým salátem. Jak tomu ale bylo dříve? Nahlédněte s námi pod pokličky našich předků, zde na Slovácku.
Štědrovečerní večeře měla v minulosti velký význam. Byla spojená s vírou, že bohatost stolu bude úměrná úrodě na poli v příštím roce. Proto musely být na stole v ošatkách všechny druhy obilovin, které se v hospodářství pěstovaly. Co nesmělo na stole chybět byly rozhodně luštěniny, ovoce, ať už čerstvé či sušené, mák, houby, ořechy – symbol plodnosti, hojnosti a bohatství. Na úvod večeře se vždy jedly oplatky mazané medem, které se někdy také namáčely ve víně. Polévka byla hrstková, houbová nebo kyselica. Jako jeden z chodů večeře se vařila také krupičná, jáhelná nebo pohanková kaše, které patří k nejstarším pokrmům vůbec. Vánočky se pekly v různých podobách, ať už doma či v pekárnách. Stejně jako od ostatních pokrmů, sousto vánočky ze štědrovečerní večeře měl dostat také dobytek. Někde se pekly také makovnice nebo štědrák, do kterého patřil mák, ořechy, povidla a tvaroh. Od 30. let 20. století se začalo v domácnostech péct také vánoční cukroví. Především zázvorky, medvědí tlapky – pracky, ořechový řez i žloutkový řez z ořechového těsta. Symbolem hojnosti byly také nudle nebo drobení z nudlového těsta.
Zdroj: Kuchařka tradičních pokrmů na Slovácku II
Rádi byste vyzkoušeli, co se jedlo dříve? Připravili jsme pro vás výběr několika pokrmů tradiční slovácké kuchyně. Všechny tyto recepty najdete v Kuchařce tradičních pokrmů na Slovácku, která aktuálně nabízí dva díly. První díl je kniha červená a najdete v ní jídla řazená dle etnografických oblastí Slovácka. Druhý díl je rozdělen na roční období. Poslední část modré kuchařky je věnována právě zimě – adventu a Vánocům.
200 g sušených švestek
200 g sušených hrušek
200 g sušených jablek
10 hřebíčků
1 celá skořice
cukr – dle chuti
1 l vody a více na dolévání
Všechny suroviny povaříme na mírném ohni asi hodinu, průběžně podléváme vodou. Podáváme s vánočkou.
Kompot se podával v charvátských rodinách vždy na Vánoce.
Zdroj: Kuchařka tradičních pokrmů na Slovácku I
300 g hladké mouky
200 g másla nebo jiného tuku
100 g lískových oříšků
100 g moučkového cukru
1 žloutek
Lískové oříšky nasucho opražíme na plechu, potom promneme, čímž se zbaví slupek, a pak necháme namočené v horké vodě asi 30 minut. Poté dáme oschnout. Smícháme mouku, máslo a cukr, nakonec vmícháme žloutek a zpracujeme v tužší těsto. Do hotového těsta přimícháme osušené oříšky, dobře rukama prohněteme a utvoříme válečky o průměru asi 5 cm. Dáme nejlépe přes noc do lednice nebo na hodinu do mrazáku a pak válečky nakrájíme na plátky o síle asi půl centimetru. Poklademe na pečící papír a pečeme na 170 °C cca 15–20 minut dorůžova a ještě horké obalíme v moučkovém cukru.
Nejoblíbenější cukroví T. G. Masaryka, nikdy nesmělo chybět u Masaryků na vánočním stole.
Zdroj: Kuchařka tradičních pokrmů na Slovácku I
1 l mléka
špetka soli
1 kávová lžička cukru
150 g rýže
150 g jáhel
25 ks sušených švestek
tuk na vymazání pekáče
skořice a cukr na posypání
máslo na polití
Rýži a jáhly propláchneme studenou vodou a potom spaříme vroucí vodou. Švestky omyjeme a necháme v teplé vodě nabobtnat. Do tukem vymazaného pekáče dáváme střídavě rýži a jáhly, švestky a opět rýži a jáhly. Zalejeme teplým mlékem a dáme péct do předehřáté trouby, až mléko na povrchu vytvoří škraloup. Upečené posypeme skořicí, cukrem a polejeme máslem.
Zdroj: Kuchařka tradičních pokrmů na Slovácku II
krůta:
stehna + ořez z krůty
1 mrkev
1 petržel
kousek celeru
1 cibule
2 stroužky česneku
1 bobkový list
4 kuličky nového koření
4 kuličky pepře
150 g anglické slaniny
100 g másla
sůl
pepř
Naporcovaná stehna i ořez společně s kořenovou zeleninou, cibulí, česnekemm bobkovým listem, celým pepřem, novým kořením vložíme do vody, osolíme a uvaříme vývar.
Na pekáček dáme obrané maso z vývaru, osolíme, opepříme, na každý kousek masa dáme plátek másla, pokryjeme plátky anglické slaniny, vrstvou uvařeného drobéní, podlijeme vývarem a upečeme.
Je možné nejprve upéct maso, a až je téměř hotové, přidat uvařené drobéní a podlít libovolným vývarem z drůbeže. Maso má pak charakterističtější chuť.
drobéní:
180 g hrubé mouky
1 vejce
špetka soli
Ze surovin vypracujeme těsto jako na nudle, při propracování podsypáváme moukou. Bochánek těsta necháme chvíli odpočinout, pak strouháme malé „kapičky“ na velkém struhadle. Můžeme ihned zavářet v osolené vodě nebo nechat usušit a použít jako těstoviny do polévky.
Oslovily vás naše recepty? Objevte další, nejen vánoční recepty v obou dílech slovácké kuchařky. Knihy jsou k sehnání v kamenné prodejně Tradičního výrobku Slovácka, vedle informačního centra, Masarykovo náměstí 21. Spolu s kuchařkami vznikla také série doprovodných předmětů k vaření a pečení pod značkou Chutě a vůně slovácké kuchyně, jako jsou prkýnka, zástěry, hrníčky či utěrky. Stavte se to omrknout a třeba objevíte přesně to, co vám prozatím pod stromeček chybí.
Knihy jsou k zakoupení také na eshopu Tradičního výrobku Slovácka.
Těšíme se na návštěvu a přejeme chutné a voňavé Vánoce!