Poznejte nová místa, projděte zajímavé trasy, doplňte své turistické zážitky! A to pohodlně bez závazku řízení a parkování. Představujeme nové výlety hromadnou dopravou. V Bílých Karpatech vás zavedeme na Velkou Javořinu, Velký Lopeník nebo na Žítkovou a do Bojkovic. Ve Chřibech vyrazte na Cimburk, Hradisko sv. Klimenta nebo Kazatelnu. Nechte se dopravit na místo, kde započnete túru a po jejím zdolání zase zpět. Nemusíte řešit vlastní automobil, čímž ušetříte jistě nějakou korunu, ale taky životní prostředí. Zájmem projektu je právě snížení momentálně velmi velkého počtu aut, které do chráněných oblastí jezdí za účelem jednodenních výletů. Výlety jsou zpracované do přehledných brožur, volně dostupných v infocentrech Slovácka. Můžete do nic nahlédnout také pod tímto příspěvkem. Projekt vznikl za spolupráce Integrované dopravy Zlínského kraje, Centrály cestovního ruchu Východní Moravy a Regionu Slovácko, za podpory Zlínského kraje.
Hřeben Bílých Karpat s vrcholy Velké Javořiny, Velkého Lopeníku a Lokova je oblíbeným cílem pěších výletů. Nabízí dechberoucí výhledy směrem k údolí řeky Moravy i na Slovensko. Trasu lze rozdělit na několik etap. Buďte bez obav, příjezd i odjezd lze zvládnout hromadnou dopravou.
Putování začíná ve Vápenkách výstupem na Velkou Javořinu po modré turistické značce, kterou téměř celou cestu kopíruje NS Javořinská s mnoha odpočívadly a naučnými tabulemi k místní fauně i flóře. Na Velké Javořině můžete nabrat dech na Holubyho chatě, dál pokračujete po zelené na Jelenec, odkud až do Květné jenom klesáte.
V Květné můžete pokračovat po zelené turistické značce směrem na Novou Horu, kde kousek za vrcholkem narazíte na studánku s uhličitou Janáčkovou kyselkou. Dalším zastavením po trase může být výstup na rozhlednu na Velkém Lopeníku. Pokračujte po zelené na Malý Lopeník, Kobylec, pak stezka uhýbá z kopce doleva přímo do Lopenického sedla. Přes Mikulčin vrch pokračujete po žluté do Starého Hrozenkova.
Ve Starém Hrozenkově se můžete vydat dál na rozcestí „Na Pile“, po žluté značené stezce do kopce na rozcestí „Boky“, které je přímo na hřebenovce Žítkové. Pokračujte po modře značené stezce, která se stáčí kolem vrcholu „Lokov“ (739 m n.m.), cesta vás zavede do Bojkovic, kde toto putování Bílými Karpaty můžete zakončit třeba v místním Muzeu Bojkovska.
Délka každého úseku je cca 14 km.
Náhled letáku -> Bílé Karpaty
Mírně zvlněná krajina pod Chřiby je jako stvořená pro pěší toulky i cyklovýlety. Začít můžete v nejsevernější části Slovácka – v Napajedlích. Nenechte si ujít muzeum hraček či místní zámek. Odtud můžete na kole po cyklostezce Eurovelo 4, podél řeky Moravy a Baťova kanálu do Spytihněvi. Pak už jen pár kilometrů do Kudlovic a Hubáčkovy uličky se 17 vinnými sklepy. Krásné výhledy na Hrad Buchlov se otevírají na cyklotrase 5014 kolem Jalubského mlýna, dále na Modrou po cyklotrase 5050 a odtud je to jen kousek na Velehrad, jedno z nejvýznamnějších poutních míst u nás.
Z opačného konce podchřibí v Osvětimanech se vydejte pěšky po Cyrilometodějské poutní stezce přes Horní paseky a Lázně Leopoldov, odtud pak přes Buchlovice kolem zámku, dále přes obec Břestek, Tupesy s Muzeem Tupeské keramiky a zakončit putování se nabízí opět na Velehradě.
Náhled letáku -> Chřiby