Folklorní festivaly plné tance, zpěvu a krásných krojů patří neodmyslitelně ke Slovácku a poslední dva roky proto nebyly pro slovácký folklor jednoduché. Tato situace ale snad končí a rok 2022 bude rokem, kdy už se folklorní festivaly vrátí. Až budoucnost ukáže, zda všechny a zda v plné síle. Každopádně už nyní jsou vypsány termíny, podle nichž se můžeme těšit na více než deset slováckých folklorních svátků. A začne se už v červnu.
Hned první červnový víkend jsou v plánu tvrdonické slavnosti Podluží v písni a tanci prezentující nejníže položený subregion Slovácka (aktuálně ZDE). Ve stejné dny se koná na opačném konci Slovácka v Bojkovicích festival Světlovský bál (aktuálně ZDE).
Zřejmě největší zájem a nejvíce otázek souvisí s Mezinárodním folklorním festivalem Strážnice. Akce, kterou dříve navštěvovaly desetitisíce lidí, je klíčovým eventem regionu. Podle posledních aktualit prezentovaných pořadateli na jejich webu se programová i dramaturgická rada schází a hledá varianty podoby letošního ročníku i toho následujícího (aktuálně ZDE). Každopádně termín pro letošní rok je daný: 23.-26.6. 2022.
Letní prázdniny budou folklorně skutečně nabité. Hned první dny prázdnin se můžeme těšit na XXIV. ročník Dolňáckých slavností s tradiční jízdou králů v Hluku (aktuálně ZDE) a současně na Soutěžní festival folklórních souborů Dambořice (aktuálně ZDE). Od 15. do 17. července to budou Kopaničářské slavnosti ve Starém Hrozenkově (aktuálně ZDE), týden po nich Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou (aktuálně ZDE). První víkend v srpnu budou v Hodoníně Svatovavřinecké slavnosti (aktuálně ZDE) a současně v nedalekých Miloticích Národopisný festival Kyjovského Dolňácka (aktuálně ZDE). Následující víkend jsou v plánu Moravské chodníčky v Napajedlech (aktuálně ZDE) a třetí víkend v srpnu se ještě jednou vrátí folklor do Velké nad Veličkou při festivalu Ozvěny Horňácka (aktuálně ZDE).
Samostatnou kapitolou jsou jízdy králů. V tomto směru bude rok 2022 velkým svátkem, ve kterém jsou na Slovácku v plánu všechny čtyři, které jsou součástí zápisu do světového kulturního dědictví UNESCO. O tom ale více někdy příště…
Zdeněk Šmýd