Jedno z hlavních poutních míst v České republice, nejstarší cisterciácké opatství na Moravě, bylo založeno mnichy z kláštera Plasy, filiálního kláštera v opatství Morimond. Komplex se nachází na jižním úpatí Chřibů, v údolí Salašky, 5 km od Starého Města a 30 km od východní hranice se Slovenskem.
S předvídavostí, vynalézavostí a respektem k přírodním a klimatickým podmínkám si zakladatelé vybrali hlavní lokalitu s dostatečnými přírodními zdroji, zajišťujícími stabilitu a rozvoj panství po více než 500 let. Cisterciácké dovednosti ve vinařství, ovocnářství a vodním hospodářství jsou nesmazatelně vtištěny do krajiny zvané Zahrada Moravy. Klášter se rozšířil z původních čtyř na působivých sedmdesát osad. Během své existence byl komplex několikrát zničen, ale vždy byl přestavován.
Opatství zrušil 27. září 1784 v rámci státně-církevních reforem císař Josef II. Cisterciácké dědictví v současné krajině se zachovalo v podobě jedinečné mozaiky polí, luk, vinic, sadů a lesů, doplněné dominantami klášterního komplexu a drobnými sakrálními památkami v klášterní krajině Velehradu. Klášterní krajina Velehradu je součástí společenství 17 významných a reprezentativních cisterciáckých klášterních krajin ve střední Evropě „Cisterscapes“.
Poznejte některé z cisterciáckých památek, které se zachovaly do dnešních dnů. Například Areál Velehradského opatství, Kostel Zjevení Páně nebo Konventní rybník.
Filiace: Citeaux → Morimond → Ebrach → Langheim → Plasy → Velehrad
Zřízení: 1205