Každá obec mívala své krojované hody ve svém vlastním termínu. Nejčastěji na den patrona chrámu Páně. Císaři Josefu II. se to ale nelíbilo, a tak svou reformátorskou rukou zasáhl i do této hlučné a veselé slavnosti a nařídil, aby se hody slavily v celém císařství ve stejný čas a to třetí říjnovou neděli. Byla to totiž příhodná doba po skončení sklizně a konce prací na polích.
Ne všude se to ujalo, ale faktem je, že na Slovácku dodnes jsou obce, kde se slaví tzv. císařské hody. A není jich málo. Právě proto se letos 16. či 17. října vyplatí na Slovácko za folklorem vyrazit.
O třetím říjnovém víkendu se letos můžete těšit na hodové veselí především ve Vracově, který je proslaven největším počtem krojovaných v průvodu. V posledních letech tento počet zpravidla neklesá pod 700 a padla dokonce už i hranice 900. Vracov je díky počtu krojovaných dokonce zapsán v České knize rekordů.
Hody ale ve stejném termínu připravují například v Kněždubu, Hroznové Lhotě, Kosticích, Uherském Ostrohu, Žarošicích, Babicích, v Uherském Hradišti, kde budou slavit městské části Jarošov a Mařatice, v Tupesích, Vřesovicích, Zlechově, Ždánicích, Suchově či Lovčicích. Tedy minimálně na patnácti místech napříč celým Slováckem.
Zdeněk Šmýd