Zajímáte se o víno a těšíte se na každý nový ročník? Jaká budou letos vína, kterým odrůdám se dařilo či nedařilo? Přečtěte si zajímavé informace ze slováckého rodinného vinařství. Na otázky odpovídá Jaromír Dvořáček. *
V našem Vinařství Medek s oblibou říkáme, že když se houbaři radují, vinaři pláčou. A jak jste možná viděli z fotek plných košů na Facebooku i na živo, houbaři se letos radovali hodně. Déšť se střídal s chladnými dny přesně v nevhodné intervaly pro révu, bylo veliké riziko plísní a hnilob. Bylo to pěkně vidět i na sociálních sítích, vinaři snad ani neměli náladu posílat krásné fotky z vinohradů… vůbec se nedivím, když si vybavím letošní sběr v promrzlých holinkách zabořených do rozmáčené půdy.
Vinobraní jsme začali o měsíc později a poslední odrůdu jsme sbírali až 8. listopadu. Hroznů bylo dost, cukernatost velmi nízká, hrozny neměly kdy nabírat cukry.
A tak jsme vyčkávali celý měsíc a doufali, že bude dostatek pěkných dní. Nedočkali jsme se, ale sklidili jsme hrozny sice málo cukernaté, za to zralé, bez zelených tónů v chuti. Laicky se to dá poznat podle zabarvených peciček v hroznu.
Rozhodně! Jen ještě nevíme, která to budou. Letošek nám připomíná ročník 2014, který probíhal podobně. Tehdy jsme viděli, že vinaři, kteří byli netrpěliví a snažili se vína doškolit a rychle vyprodat, prohloupili. Stačilo dát jen vínům čas na přirozené zrání a vína se odměnila překvapivou hloubkou.
Novošlechtěnci budou svěží a voňaví, jako každý rok, v našem případě tedy Hibernal, Saphira, Johanniter, Solaris a Muscaris. Z tradičních odrůd máme velké očekávání od Rulandského bílého, které vypadalo vzorně a moc se nám líbí jako mladé víno. Ještě ani nemáme rozhodnuto, které víno půjde do dřeva, a které zůstane v nerezu, ostatně v tuto dobu jsou všechna naše mladá vína ještě kalná, na jemných kalech, bez jediné kapky síry. Už můžu prozradit, že se naši fanoušci můžou těšit na zajímavé Rulandské šedé, které poleží na kvasnicích a o ležení ve dřevě si vyloženě říká.
Už jsme mluvili s vinaři, co mají plné sklady i s vinaři, kteří nestíhají expedovat. Pozorujeme, že hodně záleží na tom, jak jsou šikovní v online prodeji a jak věrné mají fanoušky.
Ve Vinařství Medek jsme vděční, že nás naši fanoušci podrželi a vymýšlíme nové zážitky, ať se nějak v tom smutně prázdném sklepě zabavíme.
Jsme malé rodinné vinařství, a pokud bychom zůstali závislí jen na turistice, měli bychom už v tomto období zásadní finanční potíže. Jako jedni z prvních jsme i proto začali letos vysílat veřejné degustace přes Facebook během první karantény.
Vinařství Medek má přibližně 10 různých zdrojů příjmů, většina z nich je navázaných na turistiku, ať už letní, dovolenkovou nebo zážitkovou. To nám letos spadlo na přibližně třetinový výsledek. A tak jsme hledali cesty, jak zážitky přenést do online prostředí, a ke konci roku můžeme s klidným srdcem zhodnotit, že se nám to podařilo. Jsme však neskutečně unavení, letošní příjem, který je nakonec srovnatelný s loňským rokem, jsme si opravdu odedřeli.
Museli jsme opakovaně překládat stovky zážitků v průběhu roku, začátkem roku navíc byly znát obavy návštěvníků, turistů i fanoušků z nákazy, a tak se někteří obávali i jen vyzvednout objednané lahve přímo ze sklepa. Když se akce trefila do správného období, byla v omezeném počtu hostů.
Chybí třeba přímý kontakt se zákazníky na prezentačních akcích?
My máme sociálních kontaktů hodně, a to i nad našimi víny, díky našim online zážitkům. Ale je pravdou, že každou offline degustaci ve sklepě si letos odřídíme s neskutečnou chutí.
Nejsmutnější je náš pes, Roko. Za poslední roky byl návštěvníky vinařství doslova rozhlazený, představte si, že dojde skupinka 20 hostů a každý třetí toho našeho chundeláče pohladí. Nechápe, co se stalo, že mu přestali chodit kamarádi. 🙂
Na jednu stranu se zvýšila poptávka po vínech ze strany lidí, kteří letos doma více popíjí. Na druhou stranu se na trh uvolnilo hodně levných vín například z Itálie, jde o vína, která se kvůli omezením neprodala v restauracích po celé Evropě.
Posíláme balíčky do celé Evropy, a tak jsme moc vděční našim fanouškům, že průběžně objednávají a pomáhají nám vyrovnat ztráty z turistické sezóny a zážitkových akcí ve sklepě. Díky tomu máme odbyt srovnatelný s rokem 2019.
Na Svatého Martina vždy dáváme ochutnat mladá vína zcela bez síry, ještě na kvasnicích, kalná až mléčná. Ukazujeme tím, jak vypadá mladé víno ve své přirozené podobě bez násilných zásahů. Ročník 2020 bude vyžadovat mnohem více času než ročníky předchozí, takže se nám i hodilo, že se letos slavnosti nekonaly.
* Rozhovor vznikl pro zpravodaj města Uherské Hradiště v prosinci 2020.