Zajímavostí a zároveň raritou Uherského Brodu je, že se na jeho území nachází tři jedinečná časoměrná zařízení. Orloj na radniční věži, Růžičkovy astronomické hodiny, umístěné v budově radnice a Nivnický orloj. Ten je k vidění v Muzeu J. A. Komenského. Každý z nich je přitom odlišný jak svým umístěním, konstrukcí, tak i funkcemi.
Radniční orloj
Město Uherský Brod je bez váhání známo sochou Černého Janka, umístěnou na radniční věži. Ne každý však zná skutečnou podstatu této sošky. Ve skutečnosti je to jedna ze tří částí radničního orloje. Orloje jsou časoměrné celky, stávající obvykle z časoměrné, figurální, astronomické a kalendářové části. Ten radniční skýtá části tři, tedy figurální – Černého Janka a časoměrnou – hodiny. Kalendářní mu chybí. A ta astronomická? Ta nechybí. Až budete příště stát před uherskobrodskou radnicí, nezapomeňte si orloj dobře prohlédnout. Pod sochou Černého Janka se v nižší části nachází koule. Je z poloviny zlatá, z poloviny černá, přičemž vidět je vždy jen jedna část… Právě tato koule tvoří část astronomickou a demonstruje reálné měsíční fáze měsíce – při novu je viditelná část černá, při úplňku zlatá, mezitím půl napůl.
Astronomické hodiny Vilibalda Růžičky
Možná o něco méně známý, nikoliv však méně zajímavý orloj se nachází v budově uherskobrodské radnice. Jedná se o Astronomické hodiny Vilibalda Růžičky. Tyto hodiny mají část astronomickou, kalendářní a časoměrnou. Chybí tedy alegorické figury, a to z toho důvodu, že autor Růžička byl natolik čistě technicky založen, že tuto část považoval za zbytečnou. I tak je však výsledné dílo na pohled velmi pozoruhodné. Pět ciferníků znázorňuje datum a čas. V astronomické části uvidíme astronomickou sféru, otočnou hvězdnou mapu, globus a další ciferníky. Nechybí znázornění Slunce a Měsíce nebo zvěrokruhu.
Nivnický orloj
Dílo Josefa Lukeše, je dle jeho slov orlojem „lidovým“, neboť není tak technicky náročné, jako například v porovnání s orlojem pana Růžičky. Nechybí mu však žádná ze čtyř částí. Na kalendářní desce jsou barevně vyobrazena roční období, čas je vyobrazen na cifernících a astronomická část je pouze symbolická. Asi nejzajímavější je část figurální, s pěti vyřezávanými figurkami andělů strážných, kteří bijí do zvonu zvonkohry. V čele orloje je soška Panny Marie s Ježíškem a jednou za den z orloje vyjdou figurky Tří králů, přičemž hraje zvonkohra.
Zájemci o toto téma mají možnost nahlédnout do přiloženého souboru pdf, kde se dozví další podrobnosti k Uherskobrodským orlojům.