Bujaré veselí, maškary v ulicích, spousta dobrého jídla i pití. To jsou fašanky na Slovácku. Slaví se téměř v každé obci, ale nejznámější jsou ve Strání. Tam na oslavy nestačí jen jeden den.
Pětidenní zimní festival plný tradic, chutí a muziky se koná letos ve dnech 22.-25. února. Čeká vás den otevřených dveří ve sklárnách, tradiční řemesla na zámečku, ochutnávka kobližků straňanských gazdinek, pět přespolních souborů prezentujících masopustní zvyky a mečové tance, slivovička, zabíjačka a hlavně dobrá náladička!
Ve velkém pojímá masopustní tradice také skanzen Rochus při pořadu Slovácká zabijačka, který se letos koná 15. února. Těšit se můžete na spoustu hudby a k jídlu budou nejen zabíjačkové speciality.
Jinde na Slovácku se pochůzky s tradičním tančením „Pod šable“ budou konat nejčastěji v sobotu 22. února. V tento den dopoledne maškary či krojovaní vyrazí například v Bojkovicích. V Hodoníně bude obchůzka až odpoledne, protože dopoledne tam tradičně patří u kulturního domu fašankové zabíjačce. Po obědě se vyráží taktéž třeba v Kunovicích. A další den v neděli třeba v Uherském Brodě a v Kyjově. Podrobnosti o všech zmíněných slavnostech najdete na webu www.slovacko.cz v sekci akcí.
A co je to vlastně FAŠANK? Slovo je odvozeno od německého Fasching neboli karneval. No a karneval zase pochází z latinského carne = maso a vale = sbohem. Říkáme tedy sbohem masu? Ne tak úplně. Když totiž zabrouzdáme naši úvahou dál, zjistíme, že staří Čechové si tento výraz spojili spíše s významem slova „pustit“, tedy naopak, že si maso dopřáváme. Právě proto je masopustní období také obdobím zabíjaček. Fašankové průvody a zábavy jsou potom završením hodování a veselí, po kterém nastává postní doba. Mezi nejtypičtější masopustní masky patří bezesporu medvěd, slamák, kůň, žid nebo kominík.