Neuvěřitelných 51 kompletů tradičního lidového oděvu se podařilo připravit a realizovat od roku 1981 do dnešních dnů PhDr. Romaně Habartové ve spolupráci s desítkami mistrů tradičního řemesla, kteří pracují s textiliemi. Světlo světa spatřila výstava na letošním Slováckém roku v Kyjově, odkud putovala do Uherského Hradiště, kde byla k vidění během Slavností vína a otevřených památek v Galerii Joži Uprky. Poté ji navštívili stovky zájemců během Václavských hodů s právem v Kunovicích. Nyní je možné výstavu zhlédnout v Centru slováckých tradic v Modré u Velehradu, (dle otevírací doby úterý – neděle od 9.00 do 17.00 hodin) a bude putovat dál, např. do Střílek, do Blatnice pod Sv. Antonínkem a dál.
Výstava představuje tradiční oděv a jeho proměnu v průběhu času, konkrétně v období od 1820 do 1930. Sestavení bylo velmi náročné, neboť kroje byly během let navrhovány a tvořeny na požádání pro jednotlivce i soubory. Bylo nezbytné majitele oslovit a zajistit zapůjčení pro účely výstavy, přičemž některé opotřebené a scházející součástky bylo nutné restaurovat nebo pořídit znovu. Paní Habartová svými odbornými znalostmi dokázala vytvořit jedinečnou uměleckou podívanou, propracovanou díky mistroství našich tvůrců do posledního detailu. Sestavené kroje prezentují více oblastí Slovácka, např. Veselsko, Ostrožsko, Kyjovsko, Kunovicko, Uherskobrodsko, ale také Horňácko nebo okrajovou část Valašska.
Výstava Krojové inspirace napříč Slováckem – pocta rukodělným tvůrcům odkazuje na historii odívání, provázanost s územím a jeho přírodním charakterem, představuje podobu krojů k různým životním situacím během roku, např. obřadní, sváteční či všední, pro děti, ženy i muže, na léto i zimu.